اولین همایش آسیب‌شناسی معضل اعتیاد در جامعه، راهکارهای پیشگیری و درمان، شنبه 95/1/14 بعد از نماز مغرب در مسجد حضرت یوسف علیه السلام واقع در زاهدان، خیابان باقری ۵۴ با حضور جمعی از علما، تحصیل‌کردگان و مسئولین برگزار شد.
این جلسه با همکاری مؤسسه خیریه محسنین زاهدان، شورای اسلامی شهر زاهدان و شهرداری منطقه 4 زاهدان برگزار شد.
در این همایش مفتی محمدقاسم قاسمی ریاست محترم دارالافتاء دارالعلوم زاهدان، حافظ محمد اسماعیل ملازائی مسئول امور اداری دارالعلوم زاهدان، دکتر ناصر کاشانی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، آقای مرعشی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، آقای ثوری مدیرکل سازمان ورزش و جوانان استان، آقای مهندس محمدامیر براهویی رئیس شورای شهر زاهدان، آقایان شهنوازی و گمرکی زاده معاونین فرماندار زاهدان، آقای مهندس شاهوزهی شهردار منطقه 4 زاهدان، آقای دکتر حسن زهی معاون درمان بیمارستان تأمین اجتماعی زاهدان و جمعی دیگر از اساتید حوزه و مسئولین شهر زاهدان حضور داشتند.
مفتی محمدقاسم قاسمی که یکی از سخنرانان این جلسه بودند؛ در ابتدای سخنان شان از مسئولین برگزاری این جلسه و مسئولین محترم که در جلسه شرکت کرده بودند تقدیر و تشکر کردند و فرمودند جامعه باید در قبال هر فرد احساس مسئولیت کند و دین مبین اسلام بر این تأکید دارد و حضرت رسول اکرم صلی‌الله علیه و سلم هم بر احساس مسئولیت توصیه می‌فرمایند.
استاد حدیث دارالعلوم زاهدان ادامه دادند: هر فرد ما باید نسبت به این معضل حساس باشد و سعی کند قدمی در راستای پیشگیری بردارد. برای انجام این امور باید چند مورد را مدنظر قرار بدهیم: 1– احساس مسئولیت داشته باشیم. 2– در کار خود اخلاص داشته باشیم و همه امور را به خاطر الله انجام بدهیم تا کار ما ثمره داشته باشد. 3برنامه‌ریزی و مشوره جزئی از پیشرفت کاری هست که ما باید در نظر داشته باشیم. 4– در انجام امور همواره از الله تعالی کمک بخواهیم و دعا کنیم تا موفق باشیم.
قبل از سخنان مفتی محمدقاسم، آقای مرعشی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به ایراد سخن پرداختند.
آقای مرعشی تولید مواد مخدر سنتی در کشورهای همسایه را از عوامل مهم گسترش اعتیاد در کشور ما عنوان کردند.
ایشان افزودند: ما همواره در راه مبارزه با مواد مخدر کوشیدیم و سعی کردیم تا توان داریم جلوی این معضل را بگیریم و در این مسیر شهید دادیم.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ادامه دادند: مبارزه با مواد مخدر یک جنگ تمام‌عیار است. در راه مبارزه با اعتیاد مردم ما باید با دولت همگام باشند. ما باید از داخل منازل و مساجد شروع کنیم تا بتوانیم فرد سالم و نمازگزار سالم تربیت کنیم.یکی دیگر از مهمانان این همایش جناب آقای دکتر کاشانی نماینده محترم مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی بودند که به ایراد سخن پرداختند.
دکتر کاشانی در ابتدا ضمن تشکر از برگزارکنندگان جلسه گفتند: یکی از بحث‌های مهم و اجتماعی و روز دنیا که همه گرفتار آن هستند معضل اعتیاد است.
اعتیاد یک بیماری پیش‌رونده و مزمن است که می‌طلبد برای درمان آن فکر اساسی شود.
دکتر کاشانی افزودند: ما مصرف تفننی و تفریحی نداریم و اعتیاد یعنی وابستگی به مواد. اعتیاد تغییرات روحی و روانی را در پیش دارد و از لحاظ اجتماعی فرد را نیز درگیر می‌کند و جدای از مشکلات جسمی او را از جامعه دور می‌کند.
طبق آمار سن اعتیاد از 24 سال به 21 سال تنزل داشته و این مسأله می‌تواند خیلی خطرناک باشد.
با توجه به عرضه زیاد و تقاضای زیاد مواد جامعه ما با این معضل بزرگ مواجه است و زمانی ما بتوانیم عرضه و تقاضا را به حداقل برسانیم توانسته‌ایم کار مهمی بکنیم.
دکتر کاشانی ادامه دادند: بیشترین آسیب در دوران متوسطه اول، متوجه افراد است چون فرد نوجوان وارد مرحله‌ای می‌شود که دوست دارد هر چیز را تجربه کند و گاهی دوستان پیشنهاد می‌دهند تا بتواند مواد را تجربه کند.
یکی از عوامل مهمی که افراد به طرف اعتیاد می‌روند این است که بیکار هستند و ما باید به فکر ایجاد اشتغال درآمدزا برای آنان باشیم تا بتوانیم جامعه را از اعتیاد دور سازیم.
آموزش بهترین راه مبارزه با اعتیاد است فرد جوان ما باید آموزش ببیند و بداند اعتیاد چیست؟ و چه ضررهایی دارد تا از آن دوری کند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزودند: هزینه‌های پیشگیری یک سوم هزینه‌های درمان است.
دین‌داری و دین‌مداری یکی از عوامل مهم مبارزه با اعتیاد است و بنده افرادی را که ترک می‌کردند تشویق می‌کردم به همراهی با برادران جماعت تبلیغ، تا بتوانند در راه دین آموزش ببیند و بتوانند از این مرض مهلک دور شوند.
پس از سخنان دکتر کاشانی، مهندس محمدامیر براهوئی رئیس شورای شهر زاهدان از مسئولین و مردم به دلیل شرکت آنان تقدیر و تشکر کردند و بعضی از برنامه های شورای شهر را تشریح نمودند.
پس از سخنان مهندس براهوئی، مولوی محمدحسین گرگیج از طرف مردم منطقه مطالباتی را از مسئولین و مؤسسه خیریه محسنین مطرح نمودند.
این جلسه با ادای نماز عشا به امامت مفتی محمدقاسم قاسمی به پایان رسید.

1522 بازدید

منتشر شده در تاریخ : ۱۳۹۵-۰۱-۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق طرح برای طراح محفوظ است. Copyright ©

طراحی شده توسط : عبدالماجد شه بخش